Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Λίγος ο Ντιαλό για τον Εργοτέλη
ΦΙΛΙΚΗ ΝΙΚΗ 2-0 ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΣΤΕΡΑ Ρ.

Ήλθε, προπονήθηκε, έπαιξε στο χθεσινό φιλικό και μάλλον παίρνει το δρόμο της επιστροφής στην πατρίδα του ο Αλί Ντιαλό.

Ο Μανόλης Πατεμτζής, που χρησιμοποίησε χθες δύο διαφορετικές ενδεκάδες, στο φιλικό με τον Αστέρα Ρεθύμνου (2-0), είχε την ευκαιρία να δει και τον Σενεγαλέζο Αλί Ντιαλό, ο οποίος έπαιξε στο β’ 45λεπτο χωρίς πάντως να δείξει ότι είναι ο παίκτης που χρειάζεται ο Εργοτέλης για να αντικαταστήσει τον Ογκουνσότο σε περίπτωση που πάρει μεταγραφή.

Όσον αφορά τον Νιγηριανό, χρησιμοποιήθηκε και αυτός στο β’ ημίχρονο του φιλικού με τον Αστέρα Ρεθύμνου που έγινε στο βοηθητικό του Παγκρητίου Σταδίου. Ήταν το πρώτο τεστ των “κιτρινόμαυρων” μετά από την επιστροφή τους στο Ηράκλειο και ταυτόχρονα η πρώτη νίκη μετά από τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες στα προηγούμενα πέντε φιλικά. Η ενδεκάδα του α’ ημιχρόνου αποτελείτο από τους Πότζα, Μίχο, Γκιάτα, Κορδονούρη, Γεωργόπουλο, Σουτζή, Κόβατς, Σαββίδη, Χάκεν, Νατσέφσκι, Τζανετή και για ένα εικοσάλεπτο είχε πολύ καλή απόδοση. Οι παίκτες του Μανόλη Πατεμτζή είχαν κίνηση με και χωρίς τη μπάλα, άλλαζαν διαρκώς θέσεις και γενικά φάνηκε ότι έχει γίνει αρκετή δουλειά σ’ ένα νέο σύστημα στο οποίο τουλάχιστον για την ώρα φαίνεται ότι δεν υπολογίζεται ο Ογκουνσότο.

Πολύ καλή απόδοση είχαν σ’ αυτό το διάστημα οι Χάκεν, Σαββίδης και Σουτζής ο οποίος πέτυχε και το γκολ που άνοιξε το σκορ στο 15’ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του πρώτου. Δοκάρι είχε ο Σαββίδης στο 7’ ενώ η πολύ καλή παρουσία του Κιοσέ κάτω από τα δοκάρια απέτρεψε την διεύρυνση του σκορ.

Στην επανάληψη έπαιξαν για τον Εργοτέλη οι Ξημεράκης, Ριζούλης, Αργυράκης, Οικονομάκης, Κοιλιάρας, Χαλκιαδάκης, Κεφαλούκος, Σταθόγλου, Ογκουνσότο, Ντιαλό, Σκουλούδης.

Ο Ντιαλό είχε δύο ευκαιρίες για γκολ στο 72’ και 78’ αλλά τις έχασε, κάτι που δεν έγινε με τον Κεφαλούκο στο 88’ που “έγραψε” με σουτ το τελικό 2-0.

Η ομάδα του Αστέρα Ρ. παρατάχθηκε με τους Κιοσσέ, Κασέλα, Κλαψινό, Καλόνικο, Κολυβάκη, Σιδηρόπουλο, Καρρά, Καραδάκη, Φραντζεσκάκη, Μπαλλή, Στάθη ενώ στην πορεία του ματς ο Κώστας Ανυφαντάκης χρησιμοποίησε και όλους τους άλλους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.