Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Αποχαιρετισμός με... γλυκόπικρη γεύση
Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΕΙΠΕ “ΑΝΤΙΟ” ΣΤΗΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΜΕ ΙΣΟΠΑΛΙΑ (1-1) ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

Ο Εργοτέλης τήρησε την υπόσχεσή του προς τον κόσμο και τον αποχαιρέτησε μ’ ένα... πάρτι που δεν είχε προηγούμενο, μόνο που για άλλη μία φορά τους άφησε με μία γλυκόπικρη γεύση.

Ο δεύτερος στόχος που ήταν η νίκη δεν υλοποιήθηκε από τους “κιτρινόμαυρους” οι οποίοι πάντως έστω και την ύστατη ώρα κατάφεραν να σώσουν την παρτίδα και να πάρουν την ισοπαλία από την Κέρκυρα (1-1). Ένα αποτέλεσμα που ουσιαστικά δεν έχει αντίκρισμα, τυπικά όμως έσωσε το γόητρο της Ηρακλειώτικης ομάδας που απέφυγε την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ό,τι πάντως έχουν να θυμούνται από το προχθεσινό ματς οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Παγκρήτιο, πέρα από την γιορτή που οργάνωσε η διοίκηση της ομάδας, ήταν τα δύο γκολ. Δύο πολύ όμορφες εκτελέσεις από τον Γκαρόζη με φάουλ και από τον Δημήτρη με μονοκόμματο αριστερό σουτ. Αν δεν ήταν κι αυτό, ο αγώνας δεν θα είχε τίποτα να προσφέρει πέρα από την διασκέδαση στους 6.500 περίπου φιλάθλους. Στο αγωνιστικό μέρος, το πρώτο 15λεπτο δεν είχε αρκετές ευκαιρίες με την Κέρκυρα να μην έχει κλειστεί στην περιοχή της, κάτι που έκανε όμως μετά το πρώτο τέταρτο. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Εργοτέλης φάνηκε να έχει καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να επιτευχθεί το πρώτο γκολ της συνάντησης. Η πίεση των γηπεδούχων έγινε πιο έντονη από το 20ό λεπτό και μετά με την πρώτη καλή στιγμή να σημειώνεται στο 21ο όταν ο Παρβού επιχείρησε κεφαλιά και την μπάλα να περνά λίγο άουτ από τα δοκάρια της Κέρκυρας. Στο 24' ο Λαμπράκης εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά το τείχος έκανε καλά τη δουλειά του.

Η Κέρκυρα η οποία δεν είχε δείξει πολλά πράγματα έως εκείνο το σημείο δέχτηκε ακόμα μεγαλύτερη πίεση και ευτυχώς που το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα. Στο 37' και 43' ο Σουτζής ήταν ιδιαίτερα απειλητικός ενώ ενδιάμεσα ο Παρβού (40ό λεπτό) βρέθηκε πολύ κοντά από το 1-0, με τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας να αποκρούει δύσκολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς. Από το 60ό λεπτό και μετά μάλιστα δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες με τους Τζανετή, Βοσκαρίδη και Δημήτρη αλλά πότε η αστοχία και πότε ο Γκίτκος είπαν όχι. Στο 71ο λεπτό όμως και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού η Κέρκυρα έκανε το 0-1 με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρόζη.

Ο Εργοτέλης πάντως δεν παρέδωσε τα όπλα. Συνέχισε να πιέζει την αντίπαλη εστία αλλά ο Τζανετής έστειλε την μπάλα άουτ σε ισχυρό σουτ την ώρα που λίγο αργότερα ο Γκίτκος κατάφερε να κατεβάσει τα ρολά στο σουτ του Κοιλιαρά από 35 περίπου μέτρα. Η πίεση του Εργοτέλη απέφερε καρπούς στο 88ο λεπτό όταν ο Σουτζής πάσαρε με κεφαλιά στον Δημήτρη που με ωραίο γυριστό σουτ έκανε το πολυπόθητο και δίκαιο 1-1 έτσι όπως εξελίχτηκαν τα πράγματα.

Το τελικό 1-1 δεν διαφοροποιεί τις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με τον Εργοτέλη να φτάνει τους 20 βαθμούς και την Κέρκυρα τους 17.

Οι καλύτεροι

Ο σκόρερ Δημήτρης ο οποίος πανηγύρισε το πρώτο του γκολ στην Α’ Εθνική και οι Σουτζής, Κοιλιάρας ήταν οι καλύτεροι από τον Εργοτέλη ενώ από την Κέρκυρα ξεχώρισαν οι Πετράς, Γκαρόζης, Μπράγκα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Ξημεράκης, Σκέντζος (46’ Βοσκαρίδης), Αργυράκης (70’ Χαραλαμπάκης), Δημήτρης, Γκιάτας, Σουτζής, Κοιλιάρας, Λαμπράκης (58’ Τζανετής), Άντο, Παρβού, Ογκουνσότο.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Γκίτκος, Σφακιανάκης, Αντωνίου, Μπράγκα, Πετράς, Μπουγκάνεμ, Ροντρίγκεζ, Γκαρόζης, Ιωάννου (76’ Γκίμπρο), Σύρος, Καντάς (88’ Παπαγιάννης).

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.