Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Τριπλό χτύπημα στον Εργοτέλη
Η ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΟΑΚΑ (3-0) ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ ΚΑΙ ΟΙ ΝΙΚΕΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, ΙΩΝΙΚΟΥ ΤΟΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΕ ΔΥΣΧΕΡΗ ΘΕΣΗ

Πάρτι... έστησαν χθες στο ΟΑΚΑ 40.000 και πλέον φίλαθλοι της ΑΕΚ στο παιχνίδι με τον Εργοτέλη, στο οποίο η ομάδα τους πήρε μια άνετη νίκη με σκορ 3-0 και διατηρήθηκε σε τροχιά τίτλου. Αντίθετα ο Εργοτέλης παρέμεινε στην προτελευταία θέση κι όχι μόνο, αλλά είδε Καλαμαριά, Ιωνικό να απομακρύνονται και το μέλλον του στην Α’ Εθνική πλέον να διαγράφεται δυσοίωνο.

Η ΑΕΚ μπορεί να μην απέδωσε τα αναμενόμενα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά για μια ακόμη φορά βρήκε τη λύση και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ. Μπαίνοντας δυνατά στην επανάληψη, “καθάρισε” τη νίκη, προκαλώντας ενθουσιασμό στις τάξεις των οπαδών της, οι οποίοι, έκαναν για μια ακόμη φορά το καθήκον τους και ανηφόρισαν προς το ΟΑΚΑ, δημιουργώντας για μια ακόμη φορά εκπληκτική ατμόσφαιρα. Οσο για τον Εργοτέλη, προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να αποσπάσει κάτι θετικό.

Ο Πετκόφ

Ο Φερνάντο Σάντος ζητούσε από τους παίκτες του να μπουν δυνατά, να πάρουν από νωρίς τον έλεγχο και να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, διώχνοντας το άγχος και κάνοντας βήμα νίκης. Τελικά, κάτι τέτοιο δε συνέβη. Η Ένωση μπορεί να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά έδειξε για μια ακόμη φορά τα ίδια συμπτώματα στο ΟΑΚΑ. Ελεγχος του αγώνα, εδαφική υπεροχή, αλλά από εκεί και πέρα, δυσκολία στο να δημιουργηθούν οι κατάλληλες ευκαιρίες για γκολ.

Ο Εργοτέλης από την άλλη, με πολυπρόσωπη και καλά οργανωμένη άμυνα, κρατούσε τους γηπεδούχους μακριά από την εστία του και βλέποντας πως δεν απειλούνταν ιδιαίτερα, επιδίωξε κάποιες φορές να κάνει αισθητή την παρουσία του με αντεπιθέσεις, χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Στο πρώτο 25λεπτο οι "κιτρινόμαυροι" έδειχναν αγχωμένοι, με συνέπεια στην τελική προσπάθεια να μην έχουν και τις καλύτερες δυνατές επιλογές. Η ΑΕΚ έδειχνε αδυναμία στο να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το θετικό για αυτή, ήταν πως οι παίκτες της δεν απογοητεύτηκαν και συνέχιζαν να πιέζουν για το πολυπόθητο γκολ.

Το οποίο, τελικά, ήρθε στο 37ο λεπτό από τον Μιλέν Πετκόφ. Οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δε μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα όπως θα ήθελαν και ο Βούλγαρος που έγινε κάτοχος της εκτός περιοχής, εξαπέλυσε έναν κεραυνό, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Χανιωτάκη, που είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Το 1-0 ήταν γεγονός, τα πανηγύρια στο ΟΑΚΑ είχαν αρχίσει και με ανεβασμένη ψυχολογία και χωρίς άγχος, η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα έως και το τέλος του πρώτου μέρους, παρά την καλή ευκαιρία του Εργοτέλη στο 38' με τον Βοσκαρίδη.

...Και ο Λυμπερόπουλος

Το 1-0 ήταν καλό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ του πρώτου ημιχρόνου και με το ξεκίνημα της επανάληψης, έγινε σαφές πως η ΑΕΚ του δευτέρου, θα ήταν πολύ καλύτερη. Στο 48ο λεπτό, ο Νίκος Λυμπερόπουλος πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο πλασέ νίκησε και τον Χανιωτάκη, για το 2-0.

Τα πάντα πλέον έμοιαζαν εύκολα για την Ένωση, ο κόσμος είχε αρχίσει το δικό του πάρτι στις εξέδρες και στο 54', το πανηγύρι έγινε ακόμη μεγαλύτερο. Ωραία πάσα του Κατσουράνη στον Λυμπερόπουλο, σουτ του Καλαματιανού και... 3-0.

Μέσα σε λίγα λεπτά τα πάντα είχαν κριθεί, με την κρητική ομάδα να μοιάζει ανήμπορη να αντιδράσει και την ΑΕΚ να επιβάλει το δικό της ρυθμό, αναγκάζοντας τους 35.000 και πλέον οπαδούς της, να φωνάξουν για μια ακόμη φορά: "Πρωτάθλημα-Κύπελλο".

Με τη συμπλήρωση 65 λεπτών, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος κατέβασε στροφές, κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων για τη συνέχεια των υποχρεώσεων της. Ο Πορτογάλος έκανε αλλαγές και στο 77' πέρασε τον Βλάνταν Ιβιτς στη θέση του Κώστα Κατσουράνη. Ο αρχηγός της Ένωσης, γνώρισε πρωτοφανή αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας κατά την αποχώρηση του από τον αγωνιστικό χώρο.

Απαντες περίμεναν τη λήξη του αγώνα και στο 85' όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο σηκώθηκαν και πάλι όρθιοι, αυτή τη φορά για να αποθεώσουν τον Λυμπερόπουλο, που έδωσε τη θέση του στον Σωτήρη Κωνσταντινίδη.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, η ΑΕΚ πλησίασε δύο φορές στο 4-0, αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατήρι των Σοάρες (σουτ) και Ιβιτς (απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ), χτυπώντας στο δοκάρι στις προσπάθειες τους.

AEK:Χιώτης, Μπούρμπος (55’ Κόντης), Μάλμπασα, Αλβες, Μόρας, Κατσουράνης (77’ Ιβιτς), Πετκόφ, Ασουνσάο, Σοάρες, Σέζαρ, Λυμπερόπουλος (85’ Κωνσταντινίδης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Χανιωτάκης, Αργυράκης, Σπυριδάκης, Φιλέκοβιτς, Οικονομάκης (82’ Δημήτρης), Σουτζής, Φαλέμι (56’ Μαζιμπούκο), Βοσκαρίδης (70’ Λαμπράκης), Σιλά, Αντο, Ογκουνσότο.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.