Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Έγκλημα και τιμωρία στο 93’
Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ “ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΕ” ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΟΠΟΥΛΟ ΣΕ ΙΣΟΠΑΛΙΑ 1-1 ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Μια πολύ μεγάλη νίκη που θα ισοδυναμούσε ίσως με παραμονή στην κατηγορία έχασε χθες ο Εργοτέλης στο 93’ από την Καλλιθέα στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Το γκολ του Ογκουνσότο από το 30’ ισοφαρίστηκε δυο λεπτά πριν από το τέλος των καθυστερήσεων για την Καλλιθέα με τον Τσίγκα και τα πανηγύρια μετατράπηκαν σε οργή και έντονες αποδοκιμασίες.

Για πρώτη φορά φέτος το Παγκρήτιο Στάδιο θύμιζε... κανονικό γήπεδο ποδοσφαίρου.

Ο κόσμος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την αγανάκτησή του και ξέσπασε στο φινάλε κατά του διαιτητή Καλόπουλου ο οποίος άφησε το φάουλ που έγινε στον Σπυριδάκη στο 93’ για να έλθει στη συνέχεια της φάσης το γκολ που “πάγωσε” τους γηπεδούχους και το οποίο ίσως στο τέλος του πρωταθλήματος να τους στερήσει την παραμονή.

Ο Καλόπουλος έκανε το λάθος που έκρινε το παιχνίδι και δεν εξαγνίζεται από τη συγνώμη που ζήτησε μετά το παιχνίδι από τον πρόεδρο του Εργοτέλη. Ομως δεν ήταν μόνο η διαιτησία που έβαλε το ... χεράκι της για να έλθει το 1-1. Το πρώτο “χτύπημα” για τους γηπεδούχους ήλθε εκ των έσω με την αψυχολόγητη ενέργεια του Δημήτρη ο οποίος από το 31’ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Ο Εργοτέλης που ένα λεπτό νωρίτερα είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ, έχασε το ψυχολογικό πλεονέκτημα και σιγά-σιγά έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να τον κλείσουν στο μισό γήπεδο και στο τέλος να φτάσουν στην ισοφάριση.

Ενα ημίχρονο

Ο Εργοτέλης δεν ξεκίνησε καλά το χθεσινό παιχνίδι. Πέρασε ένα εικοσάλεπτο για να συνέλθουν οι “κιτρινόμαυροι” καθώς η Καλλιθέα πατούσε πιο γερά στο γήπεδο και δημιουργούσε κινδύνους για την εστία του Χανιωτάκη. Η άνοδος της απόδοσης του Λαμπράκη και των Σουτζή, Σλίχτινγκ στο κέντρο αλλά και η διάθεση του Ογκουνσότο έφεραν μετά το 20’ τον Εργοτέλη στο προσκήνιο και το αποτέλεσμα αυτής της αλλαγής στην εικόνα του παιχνιδιού ήταν άμεσο αφού στο 30’ μετά από τον ωραίο συνδυασμό Λαμπράκη, Ογκουνσότο, ο δεύτερος πέτυχε το ένατο τέρμα του στο πρωτάθλημα βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Αμέσως μετά απ’ αυτό το γκολ ήλθε η αποβολή του Δημήτρη που χτύπησε εκτός φάσης τον Κυριάκο. Η φάση αυτή άλλαξε τον ρου του αγώνα. Οι γηπεδούχοι παραχώρησαν γήπεδο ποντάροντας στην ταχύτητα του Ογκουνσότο και του Αντο και λίγο έλειψε αυτή η τακτική να τους βγει αφού στις καθυστερήσεις ο Νιγηριανός έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 και να τελειώσει το ματς. Το ρίσκο πάντως υπήρχε καθώς πριν απ’ αυτή τη φάση έχασε και η Καλλιθέα τη δική της μεγάλη ευκαιρία με τον Τσίγκα για να ισοφαρίσει. Ο Εργοτέλης συνέχισε με την ίδια τακτική και στο β’ ημίχρονο. Μόνο που κάπου το... παράκανε αφού σ’ ολόκληρο το β’ 45λεπτο δεν πέρασε ούτε μια φορά τη σέντρα του γηπέδου. Οι Ογκουνσότο, Αντο ήταν σαν να μην υπήρχαν αφού μετά και το 60’ που βγήκε από το παιχνίδι ο Λαμπράκης δεν υπήρχε ο παίκτης που θα τον αξιοποιήσει. Η είσοδος του Σπυριδάκη έκανε ακόμα πιο αμυντικογενή τον Εργοτέλη, ενώ η τελευταία κίνηση του Μύρωνα Σηφάκη να περάσει στο ματς τον Μαζιμπούκο βγάζοντας τον Ογκουνσότο δεν είχε αποτέλεσμα αφού ο Νοτιοαφρικανός φάνηκε ανέτοιμος γι’ αυτό το παιχνίδι.

Αντίθετα πιο τυχερός φάνηκε ο Τάκης Λεμονής που έπαιξε το τελευταίο του χαρτί με τον Ουάνκα (είχε αλλάξει και τον Αγγελόπουλο με τον Τελκίνσκι στο 40’) στο τέλος και δικαιώθηκε έστω κι αν χρειάστηκε η βοήθεια του Καλόπουλου. Η Καλλιθέα μπορεί στο β’ μέρος να μην ήταν τόσο επικίνδυνη αλλά όταν μια ομάδα επιτίθεται συνεχώς κάποια στιγμή θα σκοράρει και απ’ αυτή την άποψη οι φιλοξενούμενοι μπορούν να αισθάνονται ικανοποιημένοι γιατί κυνήγησαν το γκολ μέχρι το τέλος.

Για τον Εργοτέλη είναι κρίμα που έχασε τους βαθμούς μ’ αυτό τον τρόπο. Είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει αυτό φέτος μετά το ματς της Λεωφόρου, αλλά χθες η απώλεια ήταν πολύ πιο σημαντική καθώς απέναντι του υπήρχε μια ομάδα με τον ίδιο ακριβώς στόχο.

Από τους “κιτρινόμαυρους” την καλύτερη απόδοση είχαν οι Χανιωτάκης (αποβλήθηκε μέσα σε δυο λεπτά για καθυστέρηση και για διαμαρτυρία στο 1-1 και τη θέση του πήρε ο Σουτζής), Σλίχτινγκ, Σουτζής, Λαμπράκης.

Από την Καλλιθέα που ισοφάρισε ενώ αγωνιζόταν κι αυτή με 10 παίκτες (χτύπησε ο Σαββίδης και αποχώρησε στο 91’) ξεχώρισαν οι Γκεοργκίεφ, Τσίγκας, Ντραγκίσεβιτς. Κίτρινη κάρτα πήρε ο Σουτζής.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Χανιωτάκης, Οικονομάκης, Χαραλαμπάκης, Δημήτρης, Αργυράκης, Σουτζής, Σλίχτινγκ (90’ Τζανετής), Πίρβου, Αντο, Λαμπράκης (60’ Σπυριδάκης), Ογκουνσότο (81’ Μαζιμπούκο).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Μπαρτζώκας, Γκεοργκίεφ, Νταμπρόφσκι (69’ Ουάνκα), Καρατζάς, Αγγελόπουλος (40’ Τελκίνσκι), Κουλακιώτης, Κυριάκος (83’ Γκόντζος), Ντραγκίσεβιτς, Σαββίδης, Κουτσοσπύρος, Τσίγκας.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.