Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Άγγιξε το “θαύμα” στη Λεωφόρο
ΜΕΧΡΙ ΤΟ 90’ ΑΝΤΕΞΕ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 1-0 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Ενα θαύμα ζητούσε ο Μύρωνας Σηφάκης στη Λεωφόρο και ο Εργοτέλης το άγγιξε χθες για 89’ αφήνοντας τον Παναθηναϊκό στο 0-0. Όμως από τη μια η τρομερή πίεση που άσκησαν οι “πράσινοι” στο τέλος και από την άλλη η απειρία των “κιτρινόμαυρων” έδωσαν τελικά τη νίκη στον Παναθηναϊκό ακριβώς στην εκπνοή και ο Εργοτέλης έμεινε ξανά με την πίκρα της ήττας.

Και μόνο το γεγονός ότι ο Σκάσνι πανηγύρισε σαν να πήρε το... διηπειρωτικό στο γκολ του Κωνσταντίνου δείχνει πόσο πολύ δυσκόλεψε ο Εργοτέλης τον Παναθηναϊκό και πόσο πολύ κοντά έφτασε η ομάδα του Ηρακλείου από το “θαύμα”. Όμως επειδή “θαύματα” δεν γίνονται κάθε μέρα, το φαβορί κέρδισε έστω και με το ζόρι και αυτό που θα κρατήσει ο Εργοτέλης είναι η αξιοπρεπής του εμφάνιση και μάλιστα με την... αναπληρωματική του ομάδα χθες στη Λεωφόρο.

Οι "πράσινοι" παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους, με κυριότερες αυτές του τιμωρημένου Εζεκιέλ Γκονζάλες και του τραυματία Μπασινά, ενώ οι Λουτσιάν Σανμαρτεάν και Μάριο Γκαλίνοβιτς πραγματοποιήσαν τις πρώτες τους εμφανίσεις στο ελληνικό πρωτάθλημα, με τον Ρουμάνο να έχει τον ρόλο του αντι-Γκονζάλες. Αντίθετα, ο Εργοτέλης κατέβηκε με το αναμενόμενο 4-5-1 και τον Ογκουνσότο μοναδική επιθετική αιχμή.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σχετικό ενθουσιασμό στα πρώτα λεπτά και με την έναρξη πήραν τον έλεγχο και στηρίζοντας την επιθετική τους ανάπτυξη από τα άκρα (4-4-2 σε ρόμβο το σύστημα του Σκάσνι) δημιούργησαν κάποιες επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία του Χανιωτάκη, με κυριότερη την χαμένη ευκαιρία του Παπαδόπουλου ύστερα από σέντρα του Βύντρα, που όπως και ο Μινχ ανέβαιναν συνεχώς από την άμυνα στην επίθεση.

Μετά τα πρώτα 10 λεπτά όμως και το αρχικό ξάφνιασμα ο Εργοτέλης άρχισε να πατά πιο γερά στον αγωνιστικό χώρο και να κλείνει τους διαδρόμους προς τα καρέ του, την ίδια ώρα που οι νταμπλούχοι έδειξαν να εγκλωβίζονται στο αμυντικό παιχνίδι των αντιπάλων τους. Μάλιστα η κρητική ομάδα παρουσιάστηκε επικίνδυνη σε κάποιες αντεπιθέσεις, αλλά και τις δύο φορές οι προσπάθειες των Ογκουνσότο και Λαρς δεν είχαν τύχη.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει τρόπους ώστε να απειλήσει τον Εργοτέλη, αλλά η μπάλα έφθασε ελάχιστες φορές με ορθόδοξο τρόπο στους Κωνσταντίνου και Παπαδόπουλο, με τον δεύτερο να μην μπορεί να αξιοποιήσει την καλύτερη ευκαιρία των "πράσινων", όταν βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή με χώρο και χρόνο για το σουτ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν καλή και η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ίδιες ενδεκάδες που τελείωσαν το πρώτο μέρος καθώς οι δυο προπονητές κράτησαν τις αλλαγές τους για τη συνέχεια της επανάληψης. Οι παίκτες του Ζντένεκ Σκάσνι πίεσαν από το πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, έκλεισαν στα καρέ τους τον Εργοτέλη και πολιόρκησαν την εστία του Χανιωτάκη από στημένες φάσεις και σέντρες για το κεφάλι του Κωνσταντίνου. Στο μισό γήπεδο έγινε ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν την απόλυτη υπεροχή και την κατοχή της μπάλας. Οι «πράσινοι» έκλεισαν τον Εργοτέλη, έχασαν κλασσικές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, όμως όπως και στο πρώτο ημίχρονο, οι νταμπλούχοι Ελλάδος ήταν άστοχοι στις τελικές τους προσπάθειες. Οι παίκτες του Ζντένεκ Σκάσνι πολιόρκησαν τους “κιτρινόμαυρους” σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και έχασαν σωρεία ευκαιριών για να φτάσουν στο γκολ. Στο τέλος ο Σκάσνι έπαιξε με τρεις επιθετικούς, Κωνσταντίνου, Παπαδόπουλο και Νιρέν Ντεμπά και στο 90’ ο Κωνσταντίνου εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην περιοχή του Χανιωτάκη και νίκησε για πρώτη και τελευταία φορά τον Ηρακλειώτη πορτιέρο χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Μινχ, Μόρις, Γκούμας, Μάριτς (84’ Ντεμπά), Μίτου (68’ Σαπάνης), Σανμαρτεάν, Κωνσταντινίδης (54’ Σκάτσελ), Παπαδόπουλος, Κωνσταντίνου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Χανιωτάκης, Οικονομάκης, Δημήτρης, Χαραλαμπάκης, Σπυριδάκης, Ελευθεριάδης, Λαμπράκης (73’ Τζανετής), Σουργιάς, Βοσκαρίδης, Ογκουνσότο (77’ Πίρβου), Σλίχτινγκ.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.