Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Τον έπαιξε όπως η γάτα το ποντίκι

Θα το θυμούνται για πολλά χρόνια το ματς του Σαββάτου οι φίλαθλοι του ΟΦΗ και του Εργοτέλη, αλλά με διαφορετικά συναισθήματα. Οι του ΟΦΗ σαν ένα θρίαμβο, αφού τους δίνει αυτό το δικαίωμα το 5-0 και οι του Εργοτέλη σαν μία θλιβερή ανάμνηση, αφού η ομάδα τους διασύρθηκε και τους ανάγκασε να αποχωρήσουν από το γήπεδο αρκετή ώρα πριν από τη λήξη, αφού δεν άντεχαν να βλέπουν να την “παίζει” ο αντίπαλος όπως η γάτα το ποντίκι.

Το παιχνίδι, που έγινε στο “Θόδωρας Βαρδινογιάννης” στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής, αντέχει σε κριτική μόνο για το πρώτο 20λεπτο. Στο διάστημα αυτό υπήρχαν δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, ενώ στη συνέχεια ο ΟΦΗ ήταν το απόλυτο “αφεντικό” και ο Εργοτέλης ένας θλιβερός κομπάρσος. Το πρώτο αχ (!) ακούστηκε στο 15ο λεπτό, όταν ο Γωνιωτάκης, έξω από τη μεγάλη περιοχή, είδε τον Σηφάκη να είναι εκτός θέσης και προσπάθησε να τον “κρεμάσει”, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επιστροφή της μπάλας ο Ογκουνσότο κέρδισε τη μονομαχία από τον Αρβανίτη, πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε από πολύ κοντά. Λίγο αργότερα ο Σουτζής (18’) εκτέλεσε κόρνερ και ο Σιλά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Οι δύο αυτές φάσεις “ξύπνησαν” τους παίκτες του ΟΦΗ, οι οποίοι άρχισαν να παίρνουν το πάνω χέρι. Στο 21ο λεπτό ο Κουτσουρές έκανε “τρύπα” στον Νουαφόρ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά τη στιγμή που ήταν έτοιμος να σουτάρει ανατράπηκε από τον Σκέντζο και ο διαιτητής χωρίς χρονοτριβή έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποδοσφαιρικών ποινών ανάλαβε ο Μαχλάς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα συρτά προς την αντίπαλη εστία, αλλά ο Χανιωτάκης έπεσε στην αριστερή γωνιά του και απέκρουσε. Ακόμη περισσότερο πείσμωσαν οι γηπεδούχοι και δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ. Το χρονόμετρο “σημάδευε” το 35ο λεπτό όταν ο Ρουμπάκης σούταρε έξω από την περιοχή, έγινε “τυφλή” απόκρουση, ο Τόμας σούταρε “χλιαρά” και η μπάλα έφθασε στο Νουαφόρ, ο οποίος αν και πεσμένος στο έδαφος με προβολή την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Ήταν η αρχή του τέλους για νικητή και ηττημένο, αφού πριν κλείσει το ημίχρονο ο δείκτης του σκορ έφθασε στο 3-0. Συγκεκριμένα ο Ντεγιάνοφ (40’) εκτέλεσε κόρνερ, ο Νουαφόρ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα αφού κόντραρε στο σώμα του πεσμένου στο έδαφος Ογκουνσότο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα (2-0). Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Νουαφόρ (45’) έδωσε τη μπάλα στον Μαχλά, ο οποίος εξαπέλυσε ένα “κεραυνό” που “έσκασε” στο βάθος της εστίας του Χανιωτάκη (3-0). Αντιλαμβάνεται κανείς ότι όταν δύο ομάδες πηγαίνουν με ένα τέτοιο σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ποια είναι η ψυχολογική κατάσταση των ποδοσφαιριστών τους. Όταν μάλιστα αυτή που προηγείται είναι η έμπειρη γηπεδούχος ομάδα και η φιλοξενούμενη άπειρη, αντιλαμβάνεσθε ποιο θα είναι το σκηνικό στην επανάληψη. Έτσι ακριβώς όπως το φαντασθήκατε έγινε. Ο ΟΦΗ έπαιζε σε ρυθμό προπόνησης, σημείωσε δύο ακόμη γκολ και στο τελευταίο 20λεπτο ανέκοψε την δραστηριότητά του. Ένα γκολ του Μαχλά (49’) ακυρώθηκε ως οφσάιτ από τον βοηθό Νικολακόπουλο, ενώ ήταν κανονικό (η απόδειξη στην τηλεόραση). Ο Νουαφόρ (58’) από μεταβίβαση του Ρουμπάκη, έκανε το 4-0 και το... κερασάκι στην τούρτα (5-0) έβαλε ο Μαχλάς (68’) με πλασέ από κοντά, μετά από παράλληλη σέντρα του Σταυρακάκη. Στο διάστημα αυτό, δηλαδή στο β’ ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη πελαγοδρομούσαν στον αγωνιστικό χώρο. Μερικές φορές μόλις πλησίαζαν την αντίπαλη περιοχή έχαναν τον έλεγχο της μπάλας και έπεφταν στο έδαφος. Από τον ΟΦΗ κανείς δεν υστέρησε. Ο ένας ήταν καλύτερος από τον άλλο και όλοι μαζί αποτελούσαν ένα εκπληκτικό σύνολο. Πάντως δεν θα αδικήσουμε κανένα αν τοποθετήσουμε στην κορυφή της πυραμίδας τους Νουαφόρ και Μαχλά. Μετά από μία μετριότατη εμφάνιση και ένα βαρύ 5-0 τί να πει κανείς για τους παίκτες του Εργοτέλη, από τους οποίους κανείς δεν δικαιούται τον τίτλο του διακριθέντος. Άριστη η διαιτησία του Καμινάρη, ενώ χτυπητά λάθη έκανε ο βοηθός Νικολακόπουλος. Κίτρινες: Αρβανίτης, Κολιτσιδάκης, Μπελεβώνης, Σκέντζος, Σουργιάς, Ογκουνσότο, Κοιλιάρας.

ΟΦΗ: Σηφάκης, Μπελεβώνης, Ρουμπάκης (70’ Δερμιτζάκης), Κολιτσιδάκης (61’ Δέντσας), Τόμας, Αρβανίτης, Κουτσουρές, Ντεγιάνοφ (59’ Κουνενάκης), Σταυρακάκης, Μαχλάς, Νουαφόρ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Χανιωτάκης, Σουργιάς, Σκέντζος (71’ Χαραλαμπάκης), Δημήτρης, Σουτζής, Σπυριδάκης, Κοιλιάρας (52’ Κίρτσα), Σιλά, Πίρβου (52’ Ελευθεριάδης), Γωνιωτάκης, Ογκουνσότο.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.