Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Αδιόρθωτος ο Εργοτέλης έμεινε Χωρίς νίκη

Μ ια απ’ τα ίδια χθες για τον Εργοτέλη. Η νίκη που τόσο πολύ ήθελαν όλοι στο ματς με τη Χαλκηδόνα δεν ήρθε και παραλίγο να χαθεί και το ματς αλλά ο Ογκουνσότο απέτρεψε τα... εμφράγματα με το παρθενικό του γκολ στην Α’ Εθνική, το οποίο πέτυχε σε... νεκρό χρόνο.

Το 1-1 με τη Χαλκηδόνα πανηγυρίστηκε από τους “κιτρινόμαυρους” καθώς ο ένας βαθμός είναι καλύτερος από το τίποτα αλλά ο κόσμος μάλλον απογοητεύτηκε αν κρίνει κανείς από την αντίδραση του σε πολλά σημεία του αγώνα αφού περίμενε χθες να γευθεί την πρώτη νίκη. Ο Εργοτέλης φάνηκε χθες για άλλη μια φορά ανίκανος επιθετικά αν και ο Μύρωνας Σηφάκης παρέταξε ένα “επαναστατικό” σχήμα με τέσσερις επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές. Οι γηπεδούχοι φοβήθηκαν υπέρ το δέον τη Χαλκηδόνα που δεν ήταν δα και το μεγαθήριο και θα μπορούσαν αν είχαν καλύτερη απόδοση να κερδίσουν το παιχνίδι και να βρίσκονται τώρα σε καλύτερη θέση. Δυστυχώς έγιναν και πάλι τα ίδια λάθη, δείγμα της κακής ψυχολογίας που έχει η ομάδα μέσα στο γήπεδο.

Αλαζονεία

Η Χαλκηδόνα από την άλλη πλευρά είδε το παιχνίδι αλαζονικά, υποτίμησε τον Εργοτέλη και πίστεψε ότι θα κερδίσει χωρίς να ιδρώσει. Η ομάδα του Παράσχου δεν δικαίωσε χθες τουλάχιστον τη φήμη της αλλά βρήκε... κι έκανε αφού ο Εργοτέλης νόμιζε ότι είχε απέναντι του την... Μπαρτσελόνα. Οι αμυντικοί της έτρεμαν κυρίως στο α’ ημίχρονο αλλά ο Πίρβου, ο Γωνιωτάκης και οι άλλοι “κιτρινόμαυροι” βρέθηκαν σε αδυναμία να την τιμωρήσουν. Το έκανε τελικά έστω και με... καθυστέρηση ο Ογκουνσότο δίνοντας ένα μάθημα στους υπερόπτες φιλοξενούμενους και μια μικρή ανάσα στην δική του ομάδα. Το πρόβλημα του Εργοτέλη δεν ήταν μόνο στο γκολ αλλά και στον τρόπο ανάπτυξης. Ο κ. Σηφάκης χρησιμοποίησε δυο επιτελικούς μέσους (Λαμπράκης, Βούκοβιτς) και δυο επιθετικούς (Πίρβου, Γωνιωτάκης) αφήνοντας ανασταλτικό ρόλο μόνο για τον Σουτζή. Στο κέντρο οι “κιτρινόμαυροι” είχαν πρόβλημα αφού οι άλλοι μέσοι δεν μάρκαραν ενώ ούτε μπαλιές περνούσαν προς την επίθεση, με εξαίρεση μια-δυο περιπτώσεις όπως η φάση του Γωνιωτάκη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Εμπεντε αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Η Χαλκηδόνα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι αλλά αμυντικά είχε τα χάλια της. Μετά το α’ 45λεπτο όμως και προφανώς μετά τις φωνές του Παράσχου στα αποδυτήρια οι παίκτες της σοβαρεύτηκαν και αξιοποίησαν την υπεροχή που είχαν από το πρώτο μισό του αγώνα με το γκολ του Δήμου στο 54’. Η συνέχεια ήταν δραματική για τον Εργοτέλη που πέρασε δύσκολες στιγμές μέχρι να φτάσει στην ισοφάριση όχι επειδή κινδύνευσε αλλά επειδή δεν έπεισε με την απόδοσή του ότι μπορούσε να τα καταφέρει. Η Χαλκηδόνα όμως που μετά το 0-1 πίστεψε ότι το ματς τελείωσε του έδωσε “χείρα βοηθείας” και στις καθυστερήσεις ο Ογκουνσότο που από το 68’ είχε πάρει τη θέση του Λαμπράκη πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης προσφέροντας ανακούφιση στην ομάδα του. Ετσι το παιχνίδι έληξε με τους γηπεδούχους να χαίρονται για την ισοπαλία και τους φιλοξενούμενους να τα βάζουν με τον εαυτό τους που άφησαν μέσα από τα χέρια τους να “πετάξουν” οι δυο βαθμοί. Δεν ακούγεται παράδοξο; Ο Εργοτέλης που ήθελε μόνο τη νίκη να αισθάνεται ικανοποιημένος με την ισοπαλία. Δικαιολογημένα όπως εξελίχθηκε το ματς, αλλά ψυχρά αν το δει κανείς το αποτέλεσμα είναι κακό για τους “κιτρινόμαυρους”.

Οι καλύτεροι

Από τον Εργοτέλη ξεχώρισαν κάπως οι Γωνιωτάκης, Ιβάνοφ, Ογκουνσότο και από τη Χαλκηδόνα οι Δήμος, Κατεμης, Ντάγκας, Αντερσον.

Κίτρινες είδαν οι Λαμπράκης, Χαραλαμπάκης, Ντάγκας, Μασάδο.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Χανιωτάκης, Ιβάνοφ, Αργυράκης, Σουτζής (75’ Σπυριδάκης), Οικονομάκης, Χαραλαμπάκης, Βούκοβιτς (54’ Δημήτρης), Σιλά, Λαμπράκης (68’ Ογκουνσότο), Πίρβου, Γωνιωτάκης.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: Εμπεντε, Μικές, Παπάς, Δήμος, Ηλιόπουλος (70’ Σωτήρχος), Αλτζάχερ (88’ Μασάδο), Γελαδάρης, Κατεμης (64’ λ.τ. Σίμος), Αντερσον, Ζαχαρόπουλος, Ντάγκας.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.