Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

“Καθάρισε” νωρίς ο Εργοτέλης
ΜΕ ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ ΝΙΚΗΣΕ 2-0 ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Από νωρίς “καθάρισε” την πρόκριση στη β’ φάση του κυπέλλου ο Εργοτέλης που χθες με δυο γκολ στο ξεκίνημα του ματς επικράτησε στον Ασπρόπυργο με 2-0 του Βύζαντα.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι αποφασισμένοι να δείξουν από την αρχή το ποιός είναι το “αφεντικό” και τα κατάφεραν αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο είχαν ήδη πετύχει δυο γκολ και είχαν βάλει τις βάσεις για μια άνετη νίκη-πρόκριση.

Μόλις στο 7’ ο ανεβασμένος Πίρβου σέντραρε από δεξιά και ο Ογκουνσότο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπόρα και πέντε λεπτά αργότερα (12’) Ογκουνσότο-Λαμπράκης άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα, ο τελευταίος έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Πίρβου με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων κάνοντας το 0-2 που δεν άλλαξε μέχρι το 90’.

Ο Βύζας προσπάθησε να αντιδράσει είχε δυο καλά σουτ με τους Κουάφο (22’), Κολόνη (26’) που δεν βρήκαν στόχο όμως ο Εργοτέλης διατήρησε το πάνω χέρι. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στην επανάληψη με τους “κιτρινόμαυρους” να χάνουν ευκαιρίες για να πετύχουν και τρίτο γκολ κυρίως στο 74’ όταν το σουτ του Γκιάτα έφυγε μόλις άουτ και στο 77’ με την κεφαλιά του Βοσκαρίδη από σέντρα του Δημήτρη να έχει την ίδια τύχη. Συμπερασματικά μπορούμε να πούμε ότι ο Εργοτέλης χωρίς να εντυπωσιάσει και χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει είχε τον πλήρη έλεγχο σε όλο το 90λεπτο και πήρε άνετα αυτό που ήθελε.

ΒΥΖΑΣ: Μπόρας, Καραγιάννης, Λαρετζάκης, Σπυρόπουλος, Κολώνης, Κουάφο, Γρίβας (77’ Δημητρακόπουλος), Σταμπαλής (65’ Τρογάδης), Μπαμπαλίκας, Κοροπούλης, Φουντουλάκης (22’ Γεωργίου).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Χανιωτάκης, Ιβάνοφ, Δημήτρης, Οικονομάκης, Σκέντζος (70’ Γκιάτας), Σουτζής, Κοιλιάρας, Σπυριδάκης, Λαμπράκης (62’ Βούκοβιτς), Ογκουνσότο, Πίρβου (15’ Βοσκαρίδης).

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.