Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Κέρδος ο Βούκοβιτς
ΜΕ ΗΓΕΤΗ ΤΟΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΟ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 3-1 ΣΤΑ ΜΑΛΙΑ

Μέρος της ποδοσφαιρικής του αξίας έδειξε ο Αλεξάντερ Βούκοβιτς το Σάββατο στα Μάλια στο φιλικό με τον ΠΑΝΟΜ.

Ο Γιουγκοσλάβος μεσοεπιθετικός έκανε τους ανθρώπους του Εργοτέλη να τρίβουν τα χέρια τους από ικανοποίηση για την επιλογή τους καθώς στο 45λεπτο που αγωνίστηκε ήταν “όλα τα λεφτά” του παιχνιδιού οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με σκορ 3-1.

Ο Βούκοβιτς ήρθε σαν όαση στο β’ μέρος του αγώνα να διώξει την ποδοσφαιρική έρημο του Εργοτέλη και να σκορπίσει χαμόγελα στους φίλους της ομάδας.

Με το απλό, ουσιαστικό αλλά και θεαματικό κάποιες φορές παιχνίδι του ο Βούκοβιτς έδειξε ότι η επένδυση που έκανε ο Εργοτέλης στο πρόσωπο του μπορεί να πιάσει τόπο. Αν σκεφτεί κανείς ότι ο παίκτης δεν πήρε μέρος στην προετοιμασία κι ότι ακόμα καλά-καλά δεν έχει γνωριστεί με τους συμπαίκτες του όμως επικοινωνεί μαζί τους χωρίς πρόβλημα στο γήπεδο, καταλαβαίνει τί μπορεί να περιμένει απ’ αυτόν στη συνέχεια όταν θα έχει εγκλιματιστεί πλήρως στο νέο του περιβάλλον.

ΔΙΠΡΟΣΩΠΟΣ

Ο Εργοτέλης στο παιχνίδι με τον ΠΑΝΟΜ παρουσίασε δύο πρόσωπα. Το κακό στο α’ και το καλό στο β’ ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος έπαιξε η ενδεκάδα που είχε αγωνιστεί και κατά του Ηροδότου όμως η διαφορά της απόδοσης της από εκείνο το παιχνίδι ήταν όπως της μέρας με τη νύχτα. Ισως και να επηρρέασε η καλή απόδοση στο παιχνίδι της Αλικαρνασσού και να έκανε κακό στους “κιτρινόμαυρους” οι οποίοι πάντως έστω κι έτσι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Τζανετή στο 8’ για να ισοφαρίσει ο ΠΑΝΟΜ με τον Τσαφαντάκη στο 14’.

Στην επανάληψη η είσοδος του Βούκοβιτς και των υπολοίπων έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα που ξαναπήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Γωνιωτάκη στο 48’ και σφράγισε τη νίκη της με τον Πίρβου στο 78’. Και τα δύο γκολ προήλθαν από εμπνεύσεις του Βούκοβιτς.

Από τον Εργοτέλη του α’ ημιχρόνου ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Σιλά ενώ από το β’ 45λεπτο εκτός του Βούκοβιτς φάνηκαν και οι Γκίρτσα, Γωνιωτάκης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης έπαιξε με τους Χανιωτάκη, Δημήτρη, Αργυράκη, Οικονομάκη, Σιλά, Χαραλαμπάκη, Σουτζή, Σπυριδάκη, Λαμπράκη, Ογκουνσότο, Tζανετή.

Στο δεύτερο έπαιξαν οι: Μακρυδάκης, Σουργιάς, Ιβάνοφ, Αποστολάκης, Γκιατας, Ελευθεριάδης, Κοιλιάρας, Γκίρτσα, Βούκοβιτς, Πίρβου, Γωνιωτάκης, (65’ Σκουλούδης).

Για τον ΠΑΝΟΜ που είχε μια πολύ καλή παρουσία σε όλο το ματς έπαιξαν οι Καλομοίρης, Μαρής, Μαρκάκης, Ιερονυμάκης, Παπαγιαννάκης, (46’ Ασσαριώτης), Ψυλάκης, (46’ Αμαριώτης), Δερμιτζάκης, (46’ Βενιανάκης), Παντελής, (Τζεβελεκάκης), Νοικοκυράκης, (46’ Ποτηράκης), Τσαφαντάκης, Αργυράκης, (46’ Μπαγουράκης).

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.