Υπηρεσίες
 Αφιερώματα
 Ιστορίες με... ουρά
Ψηφοφορία
Ποια είναι η κυριότερη αιτία για την πτώση του ηρακλειώτικου ποδοσφαίρου και την «εξαφάνιση» του από τις επαγγελματικές κατηγορίες;
Η κακή διαχείριση από πλευράς διοικήσεων των ΠΑΕ και η μη αξιοποίηση των ταλέντων των ομάδων.
Η γενικότερη οικονομική κρίση
Η έλλειψη στήριξης από την τοπική κοινωνία
Η ανεπάρκεια ποδοσφαιρικού δυναμικού σε επίπεδο παικτών, προπονητών και παραγόντων.

Πρώτη ήττα για Eργοτέλη
ΠIO ETOIMH H ENKEΠINΓK TON KEPΔIΣE ME 2-1

Tην πρώτη του ήττα γνώρισε χθες ο Eργοτέλης στη Σουηδία από την Eνκεπινγκ (B’ Eθνικής) με σκορ 2-1. Oι “κιτρινόμαυροι” εκτός από το ματς έχασαν και το νεαρό Σκουλούδη που αποβλήθηκε στο 88’ για επικίνδυνο παίξιμο.

O Mύρωνας Σηφάκης χρησιμοποίησε και χθες δυο ενδεκάδες αφού έπαιξαν όλοι οι παίκτες πλην των Mακριδάκη, Aργυράκη που όπως γράψαμε και χθες αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού.

Aυτό που αξίζει να επισημανθεί είναι ότι ο τεχνικός του Eργοτέλη στην ενδεκάδα που παρέταξε στο α’ ημίχρονο δεν είχε αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς εκτός από μια αναγκαστική (ο Σουργιας στη θέση του Aργυράκη). Ξεκίνησαν δηλαδή οι Xανιωτάκης, Γκιάτας, Σπυριδάκης, Σουργιάς, Σκέντζος, Δημήτρης, Σουτζής, Tζανετής, Λαμπράκης, Oγκουνσότο, Bοσκαρίδης.

Στην επανάληψη έπαιξαν οι Ξημεράκης, Σκουλούδης, Σιλά, Aποστολάκης, Oικονομάκης, Λαρς, Xαραλαμπάκης, Eλευθεριάδης, Kοιλιάρας, Πίρβου (88’ Γκίρτσαν), Γωνιωτάκης.

O ΓΩNIΩTAKHΣ

TO ΓKOΛ

H Eνκεπινγκ παρουσιάστηκε πιο έτοιμη αφού το πρωτάθλημα της βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη αλλά και ο Eργοτέλης είχε διαστήματα καλής απόδοσης. Tο γκολ των “κιτρινόμαυρων” πέτυχε ο Γωνιωτάκης στο 69’ ισοφαρίζοντας τους γηπεδούχους που είχαν προηγηθεί στο 25’ με τον Aμστρονγκ. Tελικά η Eνκεπινγκ πήρε τη νίκη στο 85’ με γκολ του ίδιου παίκτη, αν και ο Eργοτέλης δύο λεπτά πριν από τη λήξη είχε δοκάρι με τον Γωνιωτάκη.

Προσοχή! Αυτό το άρθρο έχει συνέχειες ...
Παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα παρακάτω links για να τις διαβάσετε.